Anasayfa » Wordpress » WordPress’in İç Yüzü

WordPress’in İç Yüzü

WordPress, Hazır bir içerik yönetim sistemidir. Tamamen hazır eklenti ve kodlar üzerinde çalışabileceğiniz bir hazır blog sistemidir. WordPress blog sitesi kurmak isteyen bu işlere merak duyan genç beyinlerimizin kolayca çözebileceği bir alt yapıya sahiptir. Bir çok sürümü ve her sürümde yenilikler yaratmaktadır. Eklentiler ile sitenizi çok şık bir şekilde tasaralayabiliriz. WordPress SEO, kısmına deyinirsek wordpress seo konusunda tamamen uyumlu bir sistemdir. Yeni başlayacak arkadaşlara WordPress SEO’yu  All in one seo eklenetisi ile başlamalarını ve bu eklentiyi tamamen kavramalarını öneririm.

WordPress iç yüzünde, diğer CMS alt yapılarına göre makalelerimizi google ve diğer arama motorlarının istediği şekilde yazmamız çok daha kolaydır. Çünkü wordpress yazı editörü birçok seçenek sunarak link inşaası olsun görsel tasarım kısmı olsun çok rahat yapılabilmektedir.

Görsel olarak birçok avantaj sağlayan wordpress slider eklentileri ile blogunuzu ya da wordpress ile yapmak istediğiniz herhangi bir sektör sitenizi çok şık şekilde müşterilerinizin ya da kendi web sitelerinizi tasarlayabilirsiniz.

Şimdi ise gelelim bu kısmen anlattığım avantajların yanı sıra wordpress dezavantajlarına

Anlattığım gibi kolaylıklar sağlayan eklentilerimiz, dışarıdan girişler için hackerlarımıza çok rahat şekilde açık kapılar sunmaktadırlar. Nasıl mı ?

Örneğin ; ” http://kurbansite.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=revslider_show_image&img=../wp-config.php

Yukarıdaki örneğimiz Revolution Slider 4.2 sürümünün bir açığıdır. “wp-config.php” dosyasını yukarıdaki komut ile indirip kurban olarak seçtiğimiz web sitenin veri tabanı bilgilerine rahatlıkla erişim sağlayabiliriz. Tabi bu gibi açıklar sürüm güncellemesi sonrasında kapatılıyor. Ama diğer bir sürümün açığı olmayacak diye birşey yok.

Yani demek istediğim genç beyinlerimiz wordpress kullanırken çok iyi optimize etmeniz gerekmektedir. Bir kaç madde ile sizlere bu konuda almanız gereken önlemleri söyleyeyim ;

  1. Öncelikle çok fazla eklenti kullanmaktan kaçının.
  2. Sürekli güncellemeleri kontrol ederek güncellemeri yapın.
  3. Google ReCaptcha Eklentisini mutlaka kullanın, bu eklenti brute force  saldırıları ya da deneme yanılma yöntemi ile wp-admin’den sitenize saldırıları kısıtlar.
  4. Wp-cache eklentileri kullanarak veri tabanınızı sürekli optimize edin.
  5. Sitenizin ayda bir ya da haftada bir yedeğinizi alın ne olur ne olmaz her ihtimale karşı.
  6. Hosting firmanızı iyi seçiniz. WordPress hosting kısmında çok duyarlı bir sistemdir. Hostunuzun hızlı olması sitenizi çok çok daha iyi yapar.
  7. Warez temalar yerin wordpressin kendi temaları ya da themeforestin sunduğu responsive uyumlu şık tasarımları kullanmanızı öneririm

Şimdilik aklıma gelenleri sıraladım zaten çokta boş vaktim olmuyor. Aklıma geldikçe ve boş vaktim oldukça birşeyleri klavyemden sizlere aktarıyorum. Sormak istediğiniz aklınıza takılan şeyleri yorum atarak sorabilirsiniz. İyi bloglamalar genç beyinler..

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*