Anasayfa » Webmaster » WordPress Spam Yorumlara Çözüm

WordPress Spam Yorumlara Çözüm

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere spam ve sahte yorumculardan nasıl kurtulacağınızı göstereceğim bunu otomatik yapan eklentiler mevcut ama ben manuel olarak yapmayı tercih ediyorum.Neden otomatik halletmek varken neden taş atıp kolumuzu yoralım derseniz.Şöyle açıklığım her yapıcağınız özelleştirme ve güçlendirme için eklenti kuracak olursak web sitemizin cache belleğini doldururuz bu kolay dolacak birşey değil ama dikkat etmemiz web sitemizin açılış hızını etkiler.Bu yüzden aşağıda manuel olarak spam yorumlardan kurtulmayı anlatıcam.

spamsiz-yorum-600x417
WordPress Yorum Formundaki URL Alanını İptal Etme

Bu vereceğim kod yardımıyla url kısmını kapatabiliyorsunuz. Comment.php ile uğraşmadan kodu functions.php den yöneteceksiniz. Öncelikle buna benzer eklentilerde var ama bence en iyisi eklentisiz olmasıdır.

Öncelikle işlem yapmadan önce yedek alın temanızın öyle yapın. Bu arada cacheden dolayı olmadı ya filan demeyin cache silin edin sonra olmadı diye silmeyin kodu.

Kod:

//Yorumlardaki Website Kaldirma
add_filter(‘comment_form_default_fields’, ‘unset_url_field’);
function unset_url_field($fields){
if(isset($fields[‘url’]))
unset($fields[‘url’]);
return $fields;
}

 

Yukarıdaki kodu functions.php içinde sondaki “?>” karakterin önüne eklemeniz yeterlidir. Bu kod sonrasında url kısmı iptal olacaktır.

WordPress Yorumlarındaki URL’lileri Toplu Silme

Önceki işlem sonunda belki benim gibi kızıp bir cinnet herşeyi çözer diyerek alayını silmek isterseniz aşağıdaki kod imdadına yetişecektir. Bu kod ise sadece yorumlarda bulunan url leri silecektir. Yorumlar yine olduğu gibi kalacak.

Bunun için phpmyadmin’de database’nizi açıp orada sql çalıştıracaksınız. Bunun içinde aşağıdaki kodu yazıp git demeniz yeterlidir. Yine öncesinde db’nizi yedek alınız.

Kod:

UPDATE wp_comments SET comment_author_url = ”;

Yukarıdaki kod yardımıyla artık url derdi olmadan ve hakiki ziyaretçi yorumlarıyla yolunuza devam edebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*