Anasayfa » Webmaster » WordPress Site Hızını Arttırma ve Ölçmenizde Bir Tavsiye

WordPress Site Hızını Arttırma ve Ölçmenizde Bir Tavsiye

Merhaba arkadaşlar daha önce hiç aklıma takılmayan bir konu sitemin hızıydı nromalde seo ayarları için sitenizin açılış hızı 5sn altında olması gerekiyor benimkide 2.30sn ya da 3sn arasında değişkenlik gösteriyordu.
Sonra sitemde WordPress kategorimi incelerken neden wordpress site hızı ile ilgili birşey yazmamışım. Ardından google amca ile bir araştırma yaptık ve türkiye wordpress adına herşeyin bulunduğu en ince ayrıntısına kadar açık ve anlaşılır şekilde bizlere anlatan Wpmavi.com sitesini buldum ve orda benim işime yarıyan makale ise WordPress Site Hızlandırma  başlığındaki makaleydi. Sonra Burak kardeşimin makalesinde anlattıklarını uyguladım ve sitem olduğundan birfazla şekilde hızlandı bu farkı hissetmeniz çok harika birşey. Fakat bir sorun olduğunu fark ettim temamın Gzippy eklentisi ile anlaşamadığını gördüm ve bunun için çözümler oluşturmayı denedim. W3 Total Cache eklentisinde ayarları değiştirdim falan filan lakin hiçbir işe yaramadığını gördüm. Sonunda Gzippy eklentisini etkisizleştirince sorunun ortadan kalktığını fark ettim. Peki şimdi bundan sonra ne olacak ?

w3-total-cache-hatasi

W3 TOTAL CACHE HATASI

” Bu olayı yaşadıktan sonra blogumun hızı değişkenlik gösterdimi ? ” sorusu aklımı çeldi ve bunu çözmek için en doğru analizi yapan Google Pageseed  sayfasına girdim ve sonuçlarda başarı elde ettiğimi gördüm.

Ama üzüldüğüm bir kısım oldu Gzippy eklentisini etkisizleştirmeden önce %100 başarı alıyor iken %81 ile %90 arası başarı almıştım. Bu çok büyük bir sorun değil blogumu diğer wordpress sitelerine göre bir adım öne çıkmama yardımcı olmuştu.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu ve kullanımı konusunda Burak kardeşimin W3 Total Cache Ayarları ve Kurulumu [Detaylı Anlatım] makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

Sitenizin hızı ile ilgili en hızlı ve en doğur analiz raporunu almanız içinde Google Pageseed analiz sayfası olan googlen webmastertools aracını kullanmanızı tavsiye ederim

Blogumda yaşadığım bu olay umarım diğer wordpress blog sahibi arkadaşlarıma bir yol gösterir. Herkese iyi bloglamalar..

2 yorum

  1. Site hızlandırma konusunda değerli bir kaynak bence. Umarım diğer okurlarınızda yazınızdan en az benim kadar fayda görür, teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*