Anasayfa » PC Destek » Windows 8 Format resimli anlatım

Windows 8 Format resimli anlatım

 

Windows 8 bilgisayarınıza virüs girdiğinde, çeşitli sorunlardan dolayı yavaşladığında format atmanızı öneririz. Genelde bilgisayarınıza virüs girdikten sonra format atmayı tercih etseniz de yavaşlama problemlerinden, oluşan mavi ekran sorunlarından da kurtulmanın yegane yolu.

Windows 8 bilgisayara format nasıl atılır? Bizler de resimli ve adım adım bir anlatım gerçekleştirdik.windows-8-format-yukleme

Bilgisayar’ı CD’den Başlatma

Windows 8’i yüklemeye başlamadan önce bilgisayarınızı CD’den başlatmanız gerekmektedir. Bunun için -bilgisayarın marka modeline göre değişir- F2, F10 veya DELETE tuşları ile BIOS ayarlarına girmeniz gerekir.

windows-8-format-yukleme-1

BIOS ekranına ulaştıktan sonra BOOT ayarlarını yaparak CD okuyucusunu 1. sıraya getirmemiz gerekmektedir. Bunun için BOOT seçeneğine gelerek “CD-ROM Drive” seçeneğine gelerek (+) ve (-)tuşları ile CD-ROM’u 1. sıraya getiriyoruz. Farklı bilgisayarlarda bu F5-F6 veya U-I gibi tuşlar olabilir. Hangisi olduğunu bulmak için ekranın altındaki yönlendirmeleri iyice okumamız gerekiyor.

windows-8-format-yukleme-2

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra F10 tuşu ile kaydedip çıkıyoruz.

Windows 8 Kurulumunu Başlat

windows-8-format-yukleme-3

Windows 8 cdmizi taktiktan ön yükleme için bir tusa basin yazisini gördükten sonra klavyeden bir tusa basiyoruz. Windows 8 kurulumu baslamis oluyor.

CD!den veya DVD!den önyükleme için herhangi bir tuşa basın.” ekranı sizde çıkmadıysa CD-ROM’u veya BIOS’u tekrar kontrol edin.

windows-8-format-yukleme-4

Bu ekranda Windows 8’i hangi dilde kullanmak istiyorsanız onu seçmeniz gerekiyor. Yüklenecek dil,Saat ve para birimi biçimi ve Klavye-giriş yöntemi ayarlarını yaptıktan sonra İleri diyoruz. Standart klavyeler Q klavye olduğu için Türkçe Q klavye’yi seçebilirsiniz.

Klavyelerle alakalı F klavye ile Q klavye savaşı başlıyor mu? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Microsoft Yazılım Lisans Sözleşmesi

windows-8-format-yukleme-5Daha sonra Lisans konuşullarını kabul etmeniz gerekiyor. Genelde bu sözleşmeyi kimse okumaz ama merak edenler göz atabilir :)

Windows 8 Sürücü Bölme (Disk Bölümleme) İşlemi

windows-8-format-yukleme-6

Bu adımda eğer Windwos’unuz çalışıyor ve formay yerine üzerine kurmak istiyorsanız “Yükselt” seçeneğiniz seçiyoruz. Biz format atma işlemini gerçekleştirdiğimiz için “Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş)” seçeneğini tıklıyoruz.

windows-8-format-yukleme-7

Bu adımda Windows’u kuracağınız bölümü seçerek Sil seçeneğini seçerek o bölümü silerek Windows’u kurmak için bir bölüm oluşturacağız.

windows-8-format-yukleme-8

Bölümü sildikten sonra Yeni diyerek bir bölüm oluşurup biçimlendiriyoruz. Artık Windows’u kurmaya hazır bir bölümümüz var. İler diyerek devam ediyoruz.

Windows 8 Ürün Anahtarı Girme

windows-8-format-yukleme-9

Bu adımda Ürün anahtarını giriyoruz. Windows 8 ürün anahtarı’nı girdikten sonra İleri diyerek kuruluma devam edebilirsiniz. Eğer ürün anahtarınız yoksa Atla diyerek daha sonra ürün anahtarını girebilirsiniz.

“Windows 8 ürün anahtarını kabul etmiyor” diyorsanız ürün anahtarınızın doğruluğundan emin olun.

Elinizdeki ürün anahtarı yükseltme ürün anahtarı ise ve siz sıfırdan kurulum yaptıysanız Windows ürün anahtarınızı kabul etmeyecektir. Yükseltme sürüme ait ürün anahtarına sahip olduğunuz için ilk olarak Windows 7 kurmalı ve ardından Windows 8’e yükseltme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ancak bu şekilde ürününüzü etkinleştirebilirsiniz.

Windows 8 Renk ve Bilgisayar Adı Belirleme İşlemi

windows-8-format-yukleme-10

Kurulumun büyük bir kısmını tamamladınız. Artık istediğiniz bir rengi seçin ve kişisel bilgisayarınıza bir ad verin. Daha sonradan bunları değiştirebilirsiniz de.

Windows 8 Hızlı Ayarlar

windows-8-format-yukleme-11

Windows 8’i bir an önce kurmak için Hızlı ayarları seçebilirsiniz. Hızlı ayarları kullan‘a tıklayarak devam edebilirsiniz.

Windows 8 Kurulumunun Son Adımları

windows-8-format-yukleme-12

Bu adımda isterseniz mail adresinizi girerek kuruluma devam edebilirsiniz. Windows size istenmeyen posta göndermeyeceğini belirtiyor ama yine de siz bilirsiniz :)Microsoft hesabı olmadan oturumu açın” seçeneği ile devam edebilirsiniz.

windows-8-format-yukleme-13

Yerel hesap seçeneğini tıklayarak ilerleyin.

Windows 8 Kullanıcı adı ve Parola Belirleme

windows-8-format-yukleme-14

Kullanıcı adınızı ve parolanızı girerek kurulumu Son ile tamamlayabilirsiniz.

Windows 8 Kurulumu Tamamlandı

windows-8-format-yukleme-15

İşte size kurulumu tamamlanmış yep yeni bir windows ekranı.

Bu yazıyı paylaşarak veya arkadaşlarınıza göndererek Windows 8’in nasıl kurulduğunu adım adım gösterebilirsiniz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*