Anasayfa » Tanıtım Yazısı » Pilates yeri,zamanı ve eğitmeni

Pilates yeri,zamanı ve eğitmeni

MERSİN PİLATES
Son zamanların yükselen trendi Pilates.. Pilatesin insan bedenine ve pisikolojisine ne derece iyi geldiği gün geçtikçe farkedilmekte ve her geçen gün pilates yapanların sayısı artmaktadır. Durum böyle olunca işi ve pilatesi sadece ticari bir gelir kapısı olarak düşünenlerin sayısı da her geçen gün biraz daha artmaktadır.

 Pilatesi biliyorum , seviyorum, bana nasıl bir farkındalık getirip bende nasıl bir  farklılık oluşturacağını biliyorum diyor ve pilates yapmaya karar veriyorsunuz..  peki pilates yapmak için nereleri tercih etmeliyim? pilates yapacağım yerin özellikleri nasıl olmalı? Karşımdaki eğitmende neleri gözlemlemeliyim? Bu ve buna benzer pek çok sorunun cevabını bulabilmek  bu karar aşamasında  çok önemli..

Öncelikle nereleri tercih etmemiz gerektiği konusuna biraz değinelim:

Pilates Stüdyosu

 Pilates,  işi sadece “pilates” olan bir stüdyoda mı yapılmalı yoksa bir spor merkezinde mi?

Evet bu sorunun cevabı biraz zor,karmaşık ve maalesef tek bir yanıtı yok. Öncelikle pilates merkezleri seçenekleri değerlendirerek başlanabilir. Mekân- fiyatlar- ortam- eğitmenler – pilatese ayıracağınız zaman bunların hepsi seçim kriterlerini etkileyecek olan faktörlerdir. Pilates yapacağımız yerden her anlamda memnun olabilmek ve kendimizi her anlamda güvende hissedebileceğimiz bir mekanı belirlemek en önemli faktörtür. Her ne kadar spor yapmak ana amacımız olsa da hangi şartlarda spor yaptığımız da bir o kadar önemlidir. Zevkle, güvenle, huzurla pilates yapabilmek bizim için sürekliliği sağlayacaktır.

     İyi bir pilates eğitmeni nasıl olmalıdır?

     Pilates yapacağımız yeri belirlemede dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri eğitmenlerdir. Pilatesin popülaritesinin arttığını gözlemleyen işin ehli olmayan ve bunu sadece bir gelir kapısı olarak düşünenlerle yapılan pilates ne kadar sağlıklı olabilir sizce?

Eğitmenin ne kadar profesyonel olduğu, pilates bilgi ve tecrübesinin ne düzeyde olduğu çok önemlidir. Pek çok pilates stüdyolarında ve spor salonlarında pilates, zaman, mekan ve bilgi eksiklikleri nedenleri, pilatesin kendi içinde gelişim evreleri olduğu ve özel zamanların ayrılması gerektiği göz ardı edilerek pilates yer egzersizleri çeşitli jimnastik hareketleri ile karıştırılarak veriliyor. Bu noktada gerçek pilates eğitimi veren mekan ve eğitmen bulmak çok önemlidir.

Eğitmenin katılımcılarla ne kadar ilgilendiği çok önemlidir. Grup derslerine gerekenden fazla kişinin katılımının sağlanması sebebiyle eğitmenin gruptaki kişilerin her biri ile ilgilenebilmesi maalesef olanaksız hale gelmekte, kişilerin hareketleri ne derece doğru yapıp yapmadığını gözlemleyememekte ve bu da pilatesten doğru faydalanamamasına ve hatta sakatlanmasına bile neden olabilmektedir. Bu sebeple grup kişi sayısını gereken kadar tutmalı ve eğitmenin katılımcıların hepsini gözlemleyebilir durumda olması gerekmektedir. Eğitmen gözlemlemeli, düzeltmeli, nefes kontrollerini yapmalı ve takip etmelidir. .

İyi bir eğitmen, kişiyi analiz ederek hangi hareketi yapabileceğini, hareketi nasıl kavrayabileceğini  hareketin kişiye ne hissettirdiğini anlaması beklenir.. Kişiyi hiçbir şekilde gereksiz ve uygunsuz zorlamaması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Hareketleri yaparken doğru  nefes alış verişine dikkat etmeli, nefesin nasıl alınıp verileceği hatırlatmalı, kişi bunu  onunla birlikte nefes alıp vererek ona yardımcı olabilmelidir. Doğru nefes kullanılmayan egzersizlerde, hareketlerden tam bir verim alınması mümkün değildir. Bu konuda kişi gerekiyorsa sürekli telkin edilmelidir.  Eğitmen, üyesinin konsantrasyonunu ve motivasyonunu eksiksiz şekilde destekleyebilmelidir, vücut koordinasyonunun nasıl sağlayacağı, egzersizlerin nasıl yapacağı kişiye öğretebilmelidir. Böylelikle kişi  ne yaptığının hep farkında olacaktır…

     Mekanın belirlenmesinde diğer bir önemli faktör katılımcı sayısıdır. Genellikle mekanlarda grup dersleri gün içinde iki veya üç’ e bölünerek yapılır.  Pilates merkezleri seansları açmak için belli bir kişi sayısını hedeflerler. Bu programlama yapılırken mekanın sayıyı kaldırabileceği ve eğitmenin ilgilenebileceğinden fazla olması çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Eğitmenlerin birebir ilgilenebileceği ve salonda sağlık koşullarının yeterince sağlanabilmesi için kişi sayısının çok yüksek olmaması çok önemlidir..

Sağlık koşulları demişken bir diğer ve çok önemli unsurlardan biri de “ortamın hijyeni ve havalandırılma durumu” dur.

Temizlik sadece spor merkezlerinde değil her türlü kamuya açık yerlerde çok önemlidir. Ama konumuz pilates olduğuna göre bu konudan devam edelim. Pilates merkezleri gün içerisinde pek çok katılımcıya hizmet verdikleri için düzeli olarak ve sıklıkla hijyene önem vermelidir. Gelen katılımcılar egzersizlerin doğal onucu olarak ter atarlar, çeşitli yerlere ve aletlere dokunurlar, aynı minderleri kullanırlar. Sürekli hareketliliğin olduğu bu mekanlarda sağlıklı pilates yapabilmek çok önemlidir. Gün içerisinde yoğunluğa bağlı olarak aletlerin, salonun soyunma odalarının temiz tutulması ve sağlıklı bir pilates ortamının oluşturulması gerekmektedir..

“Pilates” ve “ Nefes”. Pilatesin olmazsa olmazıdır nefes. Bu sebeple de mekânsal temizlik kadar havalandırma koşullarının ne kadar önemli olduğu asla göz ardı edilmemelidir. Keşke imkanlar el verse de tertemiz yemyeşil bir doğada kuş sesleri ve o doğanın muhteşem ahengi içerisinde, deniz kenarında o dalgaların eşsiz melodisiyle yapabilsek pilatesimizi. Ama maalesef özellikle de şehir hayatımızda bu gibi ortamları yakalama şansımız çok az. Hal böyle olunca mekanların havalandırma durumunun mümkün olduğunca en iyi olmasına dikkat edilmelidir. Ortamın çok iyi havalandırılması, pilates sırasında “nefes” alış verişlerinin yoğunluğu düşünüldüğünde,  içeriye sürekli bir oksijen akışını sağlayabilmelidir.

Kendimize uygun zamanı belirleyebilmek ya da bize uygun zamanı verebilecek mekanlar tercih edilmelidir. Pilates sürekliliği ve düzenliliği gerektirir. Örneğin haftada üç gün  pilates yapacaksak haftanın o üç gününe ve günün saatine mekanın ya da kendimizin uyması koşulunu sağlamalıyız.

Pilates yapacağımız yeri belirlemede önemli kriterlerden bir de fiyattır. Bütçemize göre hem uygun yeri bulabilmek, hem de kaliteli bir stüdyoyu ya da merkezi seçmek verilecek en mantıklı karardır. Ama unutulmamalıdır ki pilates stüdyolarında iyi bir eğitmenle birebir çalışmanın getireceği farklılığın  diğer mekanlarla ve imkanlarla karıştırılmaması gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*