Anasayfa » Hacking » Phishing (Olta) Saldırıları

Phishing (Olta) Saldırıları

Phishing (Olta) Saldırıları, çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalardır.

Örnek

sahte e-posta örneği

Yollanan bu sahte e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizden, kart bilgileri, kart şifreleri, internet şubesi parolası ve kişisel bilgileriniz daha sonra zararınıza kullanmak için istenebilir. Garanti Bankası’ndan gelmeyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olmalı, kesinlikle yanıt vermemeli ve sizden istenen bilgileri girmemelisiniz.

Bilindiği gibi İnternet üzerinde dileyen kişi dilediği e-posta adreslerine e-posta gönderebilir.  Sahtecilik, itibar zedeleme kampanyaları ya da spam adını verdiğimiz saldırgan pazarlama yöntemleri için rastgele ve milyonlarca kişiye aynı anda e-postalar gönderilebilir. Gönderilmeden önce bu e-postaları tespit etmek ve engellemek hiçbir kurumun yetki ve imkanı dahilinde değildir.

Sahte e-posta yolu ile yollanılan linkteki web sitesi tamamen sahte ve  bankanız ile alakası yoktur şöyle göstereyim
garanti sahte web sitesi
bu web sitesi üzerinden hesap bilgilerini kullanarak giriş yaptığınızda hesabınıza giriş yaptığınızı gerçekleştirebilir lakin bu sahte arayüz ile sizi orjinal siteye yönlendirmektedir.Peki bu siteden giriş yapınca ne olabilir ? Hemen açıklayayım.

Giriş yaptığınız sahte web arayüzünün hackerların hazırlamış oldugu veri tabanına bilgileriniz kayıt olur ve kolaylıkla hesabınıza erişilebilir.Bu konuda dikkat etmeniz çok önemlidir.

Umarım faydalı bir bilgi olmuştur sağlıcakla kalın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*