Anasayfa » İnternet » Bilinçli İnternet Kullanıcısı Olmak ?

Bilinçli İnternet Kullanıcısı Olmak ?

Günümüzde artık her evde bulunan internet, artık bilgisayarların dışında mobil olarak her an yanımızda bulunuyor. Peki internet kullanırken ne kadar bilinçliyiz ve interneti hangi amaçlarla kullanıyoruz. Çağımızda internet ne amaçla kullanılıyor. Biraz kapsamlı bir konu olsada kısa bir özet geçeceğim. Her ne kadar kısa özet desemde bu konunun ucu asla bitmeyeceğini söylemek daha doğru olur.

Öncelikle internet kullanırken ne kadar bilinçliyiz ? Bu konuya biraz değinelim.

İnternet günümüzde en çok sosyal ağlar için kullanılıyor. Sosyal ağlarda insanlarla iletişim kurmak ve hayatımızdan anlık olsun hatıra olarak olsun hergün güncel paylaşımlar yapıyoruz. Peki bu paylaşımlar nereye gidiyor, kimler bakıyor ?. Bu paylaşımlarımız ve kişisel bilgilerimiz nasıl görüntüleniyor ?. Yakın çevremiz,ailemiz ve kötü niyetli kullanıcılar olarak sınıflandırmak burada en mantıklı hareket olacağını düşünüyorum. Yakın çevremiz ve ailemiz dışında kötü niyetli kullanıcılara değinelim biraz. Kötü niyetli kullanıcılar ? evet aklımıza ilk gelenler seri katiller, sapıklar, uyuşturucu satıcıları ve daha birçok sayamayacağım kadar kötülük ve bu kötülükleri taşıyan insanlar ve bu insanların sosyal ağları aktif olarak kullanması. Bu konuda makalemde ilerleyen kısımlarda sosyal ağ hesaplarınızı ve interneti nasıl kullanıcağınıza maddeler halinde değineceğim.
Yakın çevremizdeki insanlar ile takipleşip sürekli etkileşim içerisinde oluyoruz. Onların paylaşımlarını görüp yorumlar yapıyoruz. Gerçekten beğendiklerimizi beğenerek duygularımızı aktarıyoruz. Hangi arkadaşım nerede ne yapıyor ? sorusu aklımıza geldiğinde kolaylıkla öğrenmek için aklımıza ilk gelen yöntem artık sosyal ağdaki hesaplarını incelemek oluyor. Eski dönemdeki gibi telefondan direk olarak arama ve sms yöntemi artık mazi oldu diyebilirim.

 Aile bireylerimizden haberdar olmak ?.
Daha önceleri misafirlikler olurdu. Hasta ziyaretleri,birlikte yapılan özel gün toplantıları vs. Ama  artık bunlarda kalmadı. Amcamız seyahat mı etmiş ? Sosyal ağdaki hesaplarımıza göz gezdirirken bunu öğrenebilirsiniz. Yolculamak yerine yapılan paylaşımların altına düşüncelerinizi dileklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir yakınınız vefat eder. Ama bu kötü haber telefon ile yayılmak yerine sosyal ağdaki hesaplarda herkese duyurulur hale geldi. Yani diğeceğim o ki tüm hayatımız artık sosyal ağlarda neredeyse naklen yayında.

Bunların dışında araştırmacı ve kendini geliştirmek isteyenler bu ruha sahip olan insanlar interneti sınırsız bir ansiklopedi olarak kullanabilirler. Bence diğer  kullanımların yanı sıra bu şekilde kullanımçok daha güzel birşey. Ben her ikisinide dengeleyebiliyorum diyorsanız ne mutlu size. Her geçen gün gelişen teknolojiden, yeni çıkan sistemler ve sizin hayatınızı etkileyecek bilgilerden haberdar olmak ve bu bilgileri edinmek gerçekten çok güzel birşey.
Öğrenim hayatını bilgisayar üzerine okuyan kişiler buna bende dahilim gerçekten bu konuda çok şanslılar. Neden derseniz ?. Bu mantığa zamanla kendilerini geliştirdikçe sahip oluyorlar.

Sosyal ağ siteleri, forumlar, platformlar ve birçok diğer dünyaya açılan web siteleri kullanımlarımız ve tutumlarımıza değinelim biraz.

Öncelikle bu tür internet sitelerini kullanma amaçlarımıza göz atalım.
1. olarak Çevre edinme ve arkadaşlıklar kurmak diyelim.
Peki bunları yaparken kendimizi internete nasıl ve ne kadar aktarmalıyız bunu düşünelim.
Kişisel bilgilerinizi aktarmanız ne kadar doğru ? Hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama bunu yapmanız gerçekten başınıza bir çok dert açabilir. Neden mi ? Örnek vererek açıklayayım. Telefon numaralarınızı herkese açık şekilde paylaşmak. Bunu kötü niyetli biri gördüğü zaman sırf kötülüklerini beslemek için sizinle hiçbir şekilde sorunu olmasa dahi telefon numaranızı dağıtabilir veya daha farklı amaçlarda kullanabilir. Bu yüzden sizlere tavsiyem telefon numarası ile doğrulama yapan internet sitelerinde gizlilik ayarlarınızı sadece sizin görebileceğiniz şekilde ayarlamayı unutmayın.
Doğrudan iletişim kurarken karşınızdaki kişinin profilini, bağlantılarını ve etkileşimlerini analiz etmekte bu konuda çok önemli bir tutum olacaktır. Neden diye sorarsanız ? karşınızdaki kişinin düşüncelerini, yaklaşımlarını, duygularını, durumunu ve daha birçok yansıttığı şeyi öğrenebilirsiniz. Bunu öğrenmemizde karşımızdaki internet kullanıcısına karşı nasıl bir yaklaşım sergilememiz gerketiğini gösterebilir.
 Peki herkesle etkileşim kurmalımıyız ? Etkileşim kurduğumuz kişiler ile ne kadar samimi olmamız gerekli ? 

Tabikide her önümüze gelenle etkileşim kurmamız doğru olmaz. Bu yüzden sosyal ağlardaki hesaplarımızı kullanırken gizlilik ayarlarımıza çok önem göstermeliyiz. Herkeskin sizle iletişim kurabilimesine izin vermemeliyiz. Bunun yerine istediğimiz ve bizim seçtiğimiz kişilerle etkileşim halinde olmalıyız ve ayarlarımızı buna göre ayarlamalıyız. Samimiyet kurma konusunuda gelirsek tabi ki her zaman yakın çevremizde olsa samimiyetimizi korumak önemlidir. Bu görüş kişiye göre değişebilir tabi. Fazla samimiyet her zaman bize kötülük getireceğini unutmamak gerekir.
Etkileşim kurduğumuz kişiler, iş arkadaşlarımız, yakın arkadaşlarımız ya da herhangi bir dal ile ilgileniyorsanız buna uygun kişiler olmalıdır. Arka mahallede sadece yolda gördüğüm birinin benim profilimde bulunması pekte doğru olacağını bilemeyiz o yüzden her zaman dediğim gibi gizliliğe önem veriniz.” Yani sizi dışarıdan görmek isteyenlere görmek istediğini değilde, sizin göstermek istediğiniz kısmını gösterin”. 

İnternet sosyal ağlar dışında artık her alanda kullanılıyor. Yemek siparişi, alışveriş, para kazanma vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

Peki bu tür kullanımda nelere dikkat etmeliyiz. Özellike günümüzde internet korsanlarının en çok istediği şey, Kredi Kartı bilgileri,kişisel kimlik bilgileriniz, açık adresleriniz vb. kötü niyetli kullanılabilecek bir çok bilgi. Bu bilgileri internete taşımak hiç doğru değil fakat bu tür amaçlara yöneldiğimizde mecburen aktarmak zorunda kalıyoruz.
Bu bilgileri aktarırken dikkat etmemiz gereken hususlara değinelim.

Öncelikle alışveriş yapacağınız bir internet sitesini, ne kadar tanıyoruz ? ve Ne kadar güvenilir ve güvenlikli ?
Her zaman internet sitesinin güvenlikli olmasını, güvenilir olmasına tercih edin. Çünkü siz alışverişinizi ne kadar hızlı, kolay ve kaliteli bir şekilde yapsanızda verdiğiniz bilgiler internet sitemizin veri tabanına kayıtlı kalabiliyor daha da derine inersek zaten sizin internet üzerinde tıkladığınız herhangi bir harf bilmediğiniz aklınıza gelmeyecek yerlerde saklanıyor. İnternet korsanları alışveriş yaptığınız siteye saldırı yapıp veri tabanına sızdığı taktirde sizin yaptığınız güvenilir alışverişinizin hiçbir anlamı kalmıyor. O yüzden bilindik yaygın ve internete göre çok çok büyük alışveriş sitelerini tercih etmenizi öneririm. Ama unutmayınız bu tercihimiz o büyük internet sitelerinin saldırı almayacağı anlamına gelmiyor.

İnterneti sınırsız ansiklopedi olarak kullanmak ve kendimi geliştirmek.
  Bu konuya kendi hayatımdan örnek vererek konuyu özetleyebilirim aslında. Lise öğrenimimde alanım veri tabanı ve üniversitede veri tabanı programcılığı okuyarak ama mezun olamadım o ayrı bir konu zaten. şuan büyük firmada Webmaster olarak çalışmaktayım. Veri tabanı okuyarak web kısmına yönelmemdeki en büyük etken ise internete olan merakımdı sürekli olarak ücretsiz bloglar kurarak basitçe tasarımlar oluşturarak bu merakımla beraber kendimide geliştirdim. Daha sonra ilk domainim bu kişisel blogumu 2012 de satın alarak wordpress çalışmalarıma başladım. Kurcala yap boz sil baştan yaparak sürekli kendimi geliştirdim. Böyle PHP, MSQYL ve İçerik yönetim sistemleri konularına hakim oldum. Tabi bu tür şeylerle uğraşırsan ister istemez kendi grafiklerini üretmek için grafik tasarım programlarını öğrenmem gerektiğini anladım ve şuan Photoshop ve Illıstrator programlarını aktif olarak kullanmaktayım. Çok uzattım artık sadede gelelim. Diyeceğim o ki  ben bunların hiçibirini öğrenim hayatımda görmedim. İnternette araştırarak çalışarak öğrendim. Şuan güzel bir işim var ve hayatımdan memnunum. Bunu sizlerde yapabilirsiniz. Çok büyük işlere imza atmasamda, çok çok iyi yerlere gelmesemde Çok şükür iyi yerlere gelebildim henüz daha erken ve her geçen gün kendimi geliştirmekteyim.

Bu makalemi okumak size ne katacak bilmiyorum, çünkü herkesin bakış açısı farklıdır. Ama umarım okuyan olursa ve okuduktan sonra bilinçlenirse ne mutlu bana. Ben hayatımdan edindiğin tecrübeleri birazda olsa aktarmak istedim. 

 

Bir yorum

  1. ELİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*